Ana içeriğe atla
Önemli bildirim!
Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en iyi beslenme yöntemidir. Altı ay boyunca sadece emzirme, bebekleri beslemenin en ideal yoludur. Altı ayın ardından bebekler takviye gıda almaya başlamalı ancak iki yıl veya daha uzun süreyle anne sütü emmeye devam etmelidir. Annenin iyi beslenmesi, anne sütünün yeterli miktarda ve kalitede olmaya devam etmesine yardımcı olur. Gereksiz yere kısmen veya tamamen biberona ya da diğer takviye gıdalara ve içeceklere geçilmesi, emzirme üzerinde geri dönüşü olmayan olumsuz bir etkiye neden olabilir. Anne sütünün ikamelerini kullanmaya karar vermeden önce veya emzirmekte güçlük yaşıyorsanız doktorunuza danışın ve sosyal ve finansal sonuçları göz önünde bulundurun. Yanlış veya gereksiz kullanım sağlık tehdidine neden olabileceği için anne sütü ikameleri veya diğer takviye gıdalar ve içeceklerin kullanım, hazırlama ve saklama talimatlarını dikkatlice uygulayın.
fruits preg

Anne adayları hangi meyvelerden uzak durmalıdır?

Hamile kadınlar genellikle biraz tatlı ve ekşi olan meyvelere aşerirler. Meyvelerin özellikleri bilindiği ve dikkatle seçildiği sürece bu durum sorun yaratmaz. Örnek olarak anemisi olan anne adaylarının nar ve kayısı tüketimini azaltmaları gerekmektedir.

Bazılarınız tüm meyvelerin kilo artışına neden olmayan besinlerle dolu olduğu algısına kapılabilir. Hatta bol miktarda meyve yemek yeni doğacak bebeğin sağlıklı bir cilde sahip olmasına katkıda bulunabilir. Bununla birlikte meyveler,  oranında suya ilaveten glikoz, früktoz, sakkaroz ve vitamin içermektedir. Bu şekerler kolaylıkla hazmedilirler, früktoz ve glikoz ise kolaylıkla kilo artışına ve yüksek kan kolesterolüne yol açan bir yağ tipi olan trigliseridlere dönüşebilirler. Bu nedenle anne adayları günde 300 gramdan fazla meyve tüketmemelidir.