Ana içeriğe atla
Pregnant mothers should not drink colas

Anne adayları kolalı içecekler tüketmemelidir.

Ancak anne adayları hamileliklerinin ilk 90 günü kolalı içecek içmemelidir zira bu içeceklerin çoğu kafein ve klonidin gibi maddeler içerir ve bunlar hayvanlarda yapılan bilimsel deneylerde deformiteye neden olur.

Bu içeceklerden fazla miktarlarda tüketmek vücuda kafein ve klonidin alımını arttırır ve bu artış da merkezi sinir sistemini tetikler, sinirlilik, hızlı solunum ve kalp atışı, uykusuzluk gibi olumsuz reaksiyonlara yol açar. Annenin vücudundaki kafein plasentadan kolayca geçebildiği için, bebeğinizin kemik gelişimi ve bellibaşlı organları etkilenmiş olabilir. Bu durum düşük doğum ağırlığına sebep olmaktadır. 
 
Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, anne adaylarına kafein tüketimlerini günde en fazla 300 mg'la sınırlandırmalarını tavsiye etmektedir. Bundan dolayı, anne adayları mümkün olduğunca sert kahve içmekten kaçınmalıdır. Ayrıca bazı kola türlerinde kemik büyümesini ve kemiğin kalsiyum alımını etkileyen fosforlu maddeler, renklendiriciler ve lezzet arttırıcılar bulunmaktadır. Özetle, anne adayları bu tür içeceklerden kaçınmalı ve başlıca sıvı kaynağı olarak ılık su veya maden suyu tüketmelilerdir.