Ana içeriğe atla
Önemli bildirim!
Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en iyi beslenme yöntemidir. Altı ay boyunca sadece emzirme, bebekleri beslemenin en ideal yoludur. Altı ayın ardından bebekler takviye gıda almaya başlamalı ancak iki yıl veya daha uzun süreyle anne sütü emmeye devam etmelidir. Annenin iyi beslenmesi, anne sütünün yeterli miktarda ve kalitede olmaya devam etmesine yardımcı olur. Gereksiz yere kısmen veya tamamen biberona ya da diğer takviye gıdalara ve içeceklere geçilmesi, emzirme üzerinde geri dönüşü olmayan olumsuz bir etkiye neden olabilir. Anne sütünün ikamelerini kullanmaya karar vermeden önce veya emzirmekte güçlük yaşıyorsanız doktorunuza danışın ve sosyal ve finansal sonuçları göz önünde bulundurun. Yanlış veya gereksiz kullanım sağlık tehdidine neden olabileceği için anne sütü ikameleri veya diğer takviye gıdalar ve içeceklerin kullanım, hazırlama ve saklama talimatlarını dikkatlice uygulayın.
830x490-CN_QualitySleep.jpg

Bebeğinizin geceleri aralıksız uyumamasının 4 nedeni

Bebeğiniz gecenin yarısında sizi uyandırıyorsa, yalnız değilsiniz. Işte bebeğinizin geceleri aralıksız uyumamasının 4 olası nedeni.

1. Bebeğiniz rahat değildir

Bebeğinizin odası ona fazla sıcak veya fazla soğuk geliyor olabilir. Ya da odadaki havanın fazla kuru olması bebeğinizin burnundaki sümüğün kurumasına sebep olabilir. Odanın ısısı bebeğe uygun, odanın içi sessiz ve loş olmalıdır. Bebeğinizin battaniyesi hafif, yumuşak ve kuru olmalıdır. Yatağa girmeden önce bebeğinizi idrarını yapmasına teşvik ediniz ve bağırsaklarında kıl kurdu olmadığından emin olunuz.


 

2. Bebeğiniz aşırı uyarılmıştır

Bebeğiniz oyun saatinden sonra hala kendisini uyarılmış hissediyor olabilir, bu durumda uykuya dalamaz. Yatma saatinden 0.5–1 saat önce bebeğinizin sakinleşmesini sağlayınız. Yatma saatine yakın bebeğinizle yatıp yuvarlanmak veya oynamak, sonrasında uykuya dalmasını zorlaştırır. Tam yatma saatinden önce bebeğinizle heyecanlı bir film seyretmeyiniz, ona korku hikâyeleri anlatmayınız veya oynayacağı yeni oyuncaklar vermeyiniz.


 

3. Bebeğinizin karnının aç olduğunu zannetmeyiniz

Çoğu anne bebekleri gece yarısı ağladığında, karınlarının aç olduğunu düşünürler ve beslemeye karar verirler. Bu aslında doğru olmayabilir. Ona bir şey yedirmeden önce bebeğinizin nesi olduğunu iyice anlamaya çalışınız, çünkü ona her gece uyandığında bir yiyecek beklentisi içinde olmayı öğretmek istemezsiniz.


 

4. Bebeğinizde hazımsızlık vardır

Hazımsızlık veya aşırı beslenme de bebeğinizin kesintili uyumasına sebep olabilir. Çocuğunuzu yatma saatine yakın beslememeye çalışınız. Yatmadan önce çocuğunuza biraz süt verebilirsiniz, ancak onu lapa, erişte veya başka katı gıdalarla beslemeniz gerekirse, bunu yatmadan en az 2–3 saat öncesinde yapmaya çalışınız.