Ana içeriğe atla
keyvisual_option2.jpg

Bebeğinizin yaşam becerilerini doğuştan geliştiren 5 eylem

Çoğu ebeveyn için bebeklerinin yuvarlandıklarını veya oturduklarını görmek heyecan vericidir. Bu aşamalar bebeğinizin gelişimi için önemli olmakla birlikte, onun yürümeye başlamadan önce öğrenebileceği ve deneyimleyebileceği daha değerli beceriler vardır. Bebeğinizin çevresiyle iyi ilişki kurmasına, kendi duygularıyla baş edebilmesine, çatışmaları atlatmasına ve ilişkiler kurabilmesine yarayan duy

1_take_time-outs

1. Molalar veriniz

Bebeğinize duygularını idare etmeyi ve kendisini kontrol altına almayı öğretiniz. Bu beceri, odaklanma ve öz denetim öğreniminin ilk aşaması olup, çocuğunuzun dikkat dağıtıcı pek çok unsurla dolu bir dünyada hedefine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz sinirliyse onu nelerin sakinleştirdiğine dikkat ediniz. Bu onu sakin bir yere taşımak veya en sevdiği oyuncağını vermek olabilir, çocuğunuzun verdiği işaretleri takip ediniz ve onları duygularını nasıl kontrol altına alacağını öğretmek için kullanınız.

Bu deneyimler onlara çocukluktan itibaren kendilerini idare etme olanağını tanıyacak ve kendi duygularını anlamayı öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

2_introduce_new_objects

2. Onlara yeni nesneler tanıtınız

Öğrenmeye meraklı bir zeka ve mevcut durumu sorgulama isteği, büyüdüğünde çocuğunuzun çok işine yarayacaktır.

Ara sıra bebeğinizle yan yana oturunuz ve ona yeni nesneler tanıtıp onlarla neler yapılabileceğini gösteriniz. Bebeğinizin görmesi için bir nesneyi havaya kaldırıp ne olduğunu kendisine anlatınız. Bu nesne hakkında konuşunuz ve nesneleri ilk kez gördüğünde yüzündeki ifadeyi inceleyiniz.

Bebeğiniz doğal olarak meraklıdır, dolayısıyla tüm yeni şeylere duyduğu bu merakı geliştirmelisiniz çünkü yeni deneyimlerden daha fazla şey öğrenecektir.

3_talk_about_feelings

3. Duygular hakkında konuşunuz

Bebekler empatik olamaz çünkü onlar kendi dünyalarının merkezidir. Ancak empatik davranışı izah etmeye ve örnek olmaya devam ederseniz en sonunda bunu anlayacaklardır. Bu konuya uygun fırsatlar çıktıkça, bebeğinize duygular hakkında konuşarak onu hazırlamaya başlayınız. Bebeğinize Mehmet'in üzgün olduğunu çünkü Metin’in onun oyuncağını aldığını anlatınız ve ona 'Mehmet'in daha iyi hissetmesi için ona nasıl yardımcı olabiliriz?'diye sorunuz. Bebeğiniz belki henüz size yanıt veremeyebilir ancak bu tür durum ve deneyimleri ele alarak ona başka insanların da duygularının var olduğunu ve bunların da önemli olduğunu öğretirsiniz. Bu yolla empati kurabilen bir çocuğun temeli atmış olursunuz.

4_pay_attention_to_the_present

4. Şu ana dikkatinizi veriniz

Bebekler her zaman anı yaşarlar, ancak büyüdükçe yarın için endişelenmeye ve dünü bir kez daha düşünmeye başlarlar; böylece içinde bulundukları anda olanları deneyimleme ve değerini anlama becerisini kaybederler. Bebeğinizle etrafındaki şeyler hakkında konuşarak ona bu becerisini sürdürmesini öğretiniz.

Bebeğinizle beraber olduğunuzda, sadece bezini değiştiriyorsanız bile ona etrafta olup bitenlerden bahsediniz. Ne yaptığınıza ve bunun nasıl hissettirdiğine dikkatini çekiniz. Bebeğinizi, kuşların, çiçeklerin veya yeni perdelerinizin farkına vardırmaya çalışınız. Böylece sadece ilgilerini olup bitene yönlendirmiş olmazsınız aynı zamanda nesneleri tarif etmek için bir gün kullanabilecekleri sözcükleri de öğretmiş olursunuz.

5_assign_self-care_tasks

5. Ona kişisel bakım görevleri veriniz

Bebeğinize kendisi için basit görevleri yaptırmanız, ona kendi hayatı üzerinde bir kontrol duygusu hissettirir ve bağımsız olmasına teşvik eder. Sizin ona güvendiğinizi bilmesi kendi öz saygısını arttırır ve becerikli olduğu hissini verir. Bu deneyimlere sahip olmak zamanla ona büyümesi, keşfetmesi ve öğrenmesi için öz güven verecektir.

Bebeğiniz emeklemeye başladıktan sonra, önlüğünü çamaşır sepetine atma, yüzünü ve ellerini elbeziyle temizleme, ayakkabılarını kaldırma, kendi kendine bir atıştırmalık yeme ve 10–30 dakika kadar tek başına oynama gibi basit işler yapabilir.