Ana içeriğe atla
omg1

Çalışan anne adaylarının bilmesi gereken 5 şey

Anne adaylarının hamilelikleri boyunca üçüncü trimesterin ilerleyen haftalarına kadar çalışmaları sağlıklı bir iş-yaşam dengesi sürdürmeyi unutmamaları koşuluyla tamamiyle normal bir durumdur. İşbaşı yapmanızın herhangi bir sakıncası yoktur ancak dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır:

Riskli iş ortamlarından uzak kalınız
Bunun önemli bir nedeni vardır. Hamileliğin 3. ila 8. haftasında ne yediğinizi ve neleri soluduğunuzun cenine büyük etkisi vardır, zira o dönemde bebeğinizin temel organları yeni oluşmaya başlamıştır. İş ortamınızda sürekli olarak benzen, cıva, kurşun, klor ve karbondisülfit gibi zehirli maddelerle çevriliyseniz, doğacak bebeğinizi cenin gelişiminin bu kritik safhasında ciddi bir riske maruz bırakmış olursunuz.
 
Sürekli bilgisayar önünde bulunmanızı gerektiren bir işiniz varsa elektro-manyetik radyasyona karşı dikkatli olmalısınız. Aslında bu riski azaltmak ve önlemek için kolay bir yöntem vardır: Satın alacağinız bir radyasyon filtresini ekrana takınız ve tüm metal nesneleri radyasyon yansıtmamaları için bilgisayardan uzak tuttuğunuzdan emin olunuz. 
 
Doğum öncesi kontrollerine düzenli olarak gidiniz
Rutin muayenelere ek olarak doğum öncesinde gereken teşhislerin en doğru şekilde konması için göğüs fluoroskopisi, karaciğer ve böbrek testleri ve alfa-fetoprotein (AFP) testi yaptırınız. Hamileliğinizin nasıl gittiği konusunda bilgileniniz ve her safhasında ne beklemek gerektiğini öğrenip bilinçleniniz.
 
Dengeli beslendiğinizden emin olunuz
Bazen yemek yemeyi unutacak şekilde işinize dalmış olabilir veya sağlıksız atıştırmalıklara aşırı düşkünlük gösterebilirsiniz. Ancak, hamile olduğunuz süre boyunca büyüyen çocuğunuzun yararı için günlük besin ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan daima emin olmalısınız. Diyetinizi ideal beslenme için özellikle anne adaylarına özgü formule edilmiş süt ürünleriyle tamamlayabilirsiniz.
 
Çalışma saatlerinizin düzenli olmasına dikkat ediniz
Hamileliğinizin sonuna doğru vücudunuz büyüyen çocuğunuza uyum sağlamak için çok fazla çalışır. Bundan dolayı her gün yeterince istirahat ettiğinizden emin olunuz. Fazla mesaiye meydan vermemek için çalıştığınız saatleri en iyi şekilde değerlendiriniz çünkü yapılan araştırmalar yoğun bir iş temposunun sizin ve doğacak bebeğinizin sağlığını risk altına sokabileceğini, erken doğuma, düşük doğum ağırlığına ve yüksek tansiyona sebep olabileceğini göstermiştir.
 
Doğumdan uzun zaman önce izine ayrılınız
Hamileliğinizin son safhalarında bebeğiniz hızla gelişmekte, dolayısıyla doğum hazırlığı içinde olan vücudunuz önemli fizyolojik değişiklikler geçirmektedir. İşinizden izin almanız hem vücudunuzun doğumla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olacaktır, hem de sizin kuvvetli ruhsal ve fiziksel durumunuz doğacak bebeğinize faydalı olacaktır. 
 
Ağırlaşan vücudunuzla veya gitgide biriken işlerle başa çıkamaz hale geldiğinizde, işleri sakinlikle ağırdan alınız. Bunun yanı sıra iş arkadaşlarınızın sizi fiziksel olarak zorlayacak işleri üstlenmeleri de faydalı olacaktır. Hiçbiri olmazsa bir mola veriniz ve kendinize zaman ayırınız.