Ana içeriğe atla
babymoon

Çalışan anne adaylarının eşlerinin bilmesi gereken 5 öneri

İşte eşinizin kariyer arzusunu gerçekleştirme kararını desteklerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta:

Riskli iş ortamlarından uzak kalmasını sağlayınız
Bunun geçerli bir nedeni vardır. Hamileliğin 3. ila 8. haftasında anne adayının ne yediğinin ve ne soluduğunun cenine büyük etkisi olur, zira bu dönemde bebeğin temel organları yeni oluşmaya başlamıştır. Eşiniz iş ortamında sürekli olarak benzen, cıva, kurşun, klor ve karbondisülfit gibi zehirli maddeler ile çevriliyse, doğacak bebeğiniz cenin gelişiminin bu kritik safhasında ciddi bir riske maruz kalabilir. 
 
Anne adayı, bilgisayar önünde bulunmasını gerektiren bir ofis işi varsa elektro-manyetik radyasyona karşı dikkatli olmalıdır. Aslında bu riski azaltmak ve önlemek için kolay bir yöntem vardır: Satın alacağınız bir radyasyon filtresini ekrana takınız ve eşinize tüm metal nesneleri radyasyon yansıtmamaları için bilgisayardan uzak tutmasını tavsiye ediniz.
 
Düzenli olarak doğum öncesi kontrollere gidiniz
Eşinize kontrollere giderken eşlik ediniz ve doğum öncesinde gereken teşhislerin en doğru bir şekilde konulabilmesi için karaciğer ve böbrek testleri, göğüs fluoroskopisi ve alfa-fetoprotein (AFP) testi yaptırma seçeneklerini göz önünde bulundurunuz. Eşinizin hamileliğinin nasıl gittiğini takip ediniz ve her safhasında ne beklemek gerektiğini öğrenip bilinçleniniz.
 
Onun dengeli beslenmesini sağlayınız
Eşiniz işten eve geldiğinde ona öğle yemeği olarak ne yediğini sorunuz ve sağlıklı beslenmesi için onu teşvik ediniz. Hatta bunun da ötesine geçerek, öğle yemeği saatlerinde yemesi için hazırladığınız hem lezzetli hem de besleyici bir öğünle onu şımartabilirsiniz. Eşinizin ideal beslenmesi için özellikle anne adaylarına özgü formüle edilmiş süt ürünlerini sabah saatlerinde bol miktarda tüketmesini sağlayınız.
 
Çalışma saatlerinizin düzenli olmasına dikkat ediniz 
Hamileliğin sonuna doğru eşinizin vücudu büyüyen çocuğuna uyum sağlamak için çok fazla çalışır. Bundan dolayı onun her gün yeterince istirahat ettiğinden emin olunuz. Eşiniz sık sık fazla mesai yaparsa bu hem kendisinin hem de bebeğin sağlığı için risk oluşturabilir çünkü yapılan araştırmalara göre yorucu işler erken doğuma, düşük doğum ağırlığına ve yüksek tansiyona neden olabilmektedir.
 
Doğumdan iki hafta öncesinden izine ayrılması
Hamileliğin son safhalarında bebeğiniz hızla gelişmektedir, dolayısıyla annenin vücudu doğuma hazırlanırken büyük fizyolojik değişiklikler geçirmektedir. Eşinizin işinden izin alması hem vücudunun doğumla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur hem de sağlıklı ruhsal ve fiziksel durumu doğacak bebeğe de faydalı olur. 
 
Eşinizin işte gününü nasıl geçirdiğine daima dikkat ediniz. Eğer işten stresli olarak eve dönerse ufak tefek işlerini yaparak ve ev işlerini üstlenerek onun rahatlamasını sağlayınız.