Ana içeriğe atla
d

Çocuğunuz için diyet lifleri hakkında bilmeniz gerekenler

Diyet lifi ve sağlığa olan yararlarını belki daha önce duymuşsunuzdur. Bu makale, çocuğunuzun diyetinde doğru lif oranını tedarik edecek düzeyde bilgi sahibi bir ebeveyn olmanıza yardımcı olmak için yazılmış besin liflerini tanıtan bir yazıdır.

Diyet lifi nedir?

Diyet lifi bitkisel gıdaların sindirilemeyen kısmıdır. Liflerin iki ana tipi vardır, bunlar çözünür ve çözünmeyen lif olarak bilinmektedir. Çözünmeyen lif bağırsaklarımızda genleşebilir, bağırsak hareketlerini düzenleyebilir ve kabızlığı önleyebilir, böylece kalın bağırsağın sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca diyetimize hacim ekler, bundan dolayı kendimizi daha çabuk doymuş hissederiz. Bu doymuşluk hissi iştah kesebilir ve bu da kilo vermek isteyenlere yararlı olur. Çözünmeyen liflerin vücudumuza girmesini sağlamak için ne tür besinleri tüketmemiz gerekir? İşte bazı örnekler: kepekli ve tam tahıl gıda ürünleri, kepekli ekmek, tohumlar, kabuklu yemişler, meyve ve sebze bu sınıftandır. Diğer taraftan çözünür lifler kandaki kolesterol seviyesini düşürmesi ve kan şekeri seviyesini düzene sokması bakımından faydalıdır. Bu şekilde kalp hastalığı risklerini azaltır ve diyabet hastalığına iyi gelir. Çözünür lif için daha fazla meyve, sebze, soya fasulyesi ve yulaf tüketmemiz gerekmektedir.

Lifin her tipinin sağlık için kendine has ve önemli yararları olmasından dolayı, diyetisyenler her iki lifi de gereken miktarlarda almamızı tavsiye ederler. Bunun en kolay yolu günlük diyetimize yüksek oranda lif içeren besinler katmaktır.


Çocuğumun ne kadar life ihtiyacı var?

Amerika ve Kanada'da diyetisyenler yetişkinlerin günde yaklaşık 15 gr. lif almalarını önerirler Bu rakam günlük olarak tavsiye edilen 25 - 35 gr'dan daha azdır. Ancak çocukların lif alımının buna göre uyarlanması gerektiğine dikkat ediniz, onlarınki genellikle yetişkinlerin alması gereken miktarın yarısından daha az olur. Aynı zamanda uzmanlar dozaşımını önlemek açısından çocukların lifli besinleri yavaşça artırarak tüketmelerini vurgular, zira fazla lifin de olumsuz etkileri olabilir. Örneğin:

 • Çocuğunuz lifin hacminden dolayı kendisini erkenden tok hisseder ve yeterli besin ve gıdayı alamamış olur.
 • Vücutta kalsiyum, çinko, demir ve diğer minerallerin emilimine engel olur. Bu durum diyetlerinde zaten sınırlı miktarda mineral bulunan çocuklar için sorun olabilir.
   

Anneler, dikkat edin! Çocuğunuzun lif alımı hakkında bazı hatırlatmalar:

 • Buğday kepeği gibi bol lifli kahvaltılık gevreklerden kaçınınız.
 • Bir yaşına kadar beyaz ekmek iyi bir tercihtir, çocuğunuza ancak bir yaşına geldiğinde kepekli ekmek verebilirsiniz.
 • Çocuğunuza yaşına uygun meyve ve sebze yediriniz.
 • Diyetine bazı pişmiş ve püre halinde soya fasulyesi ekleyiniz.
 • Çocuğunuzu su, süt, çorba ve sulandırılmış meyve suyu gibi daha fazla sıvı almaya teşvik ediniz.
   

Çocuğunuza sağlayabileceğiniz içecek seçimine bir başka örnek de Friso Gold Growing Up Milk'tir. Bu süt dengeli bir oranda temel besleyici maddeleri ve vitaminleri içinde bulundurur ve aynı zamanda çocuğunuzun bağırsak sağlığını korumak için kabızlık ve ishal önleyen prebiyotik lifleri de içerir.