Ana içeriğe atla
830x490-PreSchoolExperience.jpg

Çocuğunuzla birlikte bu küçük maceraları keşfediniz

Çocuklar en iyi deneyimle, yani yaparak, görerek, tat alarak, hissederek, koku alarak ve işiterek öğrenirler. Dünyayı keşfetmek ve öğrenmek için tüm duyularını kullanırlar. Kendi başlarına deneyimleyerek, bilgiyi doğrudan doğruya biriktirirler ve kendi kendilerine anlamlarını kavrarlar. İşlerin nasıl yürüdüğünü anlarlar ve kendi dünyalarında onlarla neler yapabileceklerini çözerler. Işte çocuğunuz

Visit the zoo

1. Hayvanat bahçesine gidiniz

Çocuklar hayvanları çok sever ancak, ara sıra rastlanılan kedi veya köpek dışında çocuğunuzun farklı hayvanlarla karşılaşma fırsatı muhtemelen pek fazla olmaz. Çocuğunuzun hayvanlar hakkında daha fazla bilgi edinmesinin en iyi yolu, onu hayvanat bahçesine götürmektir.

Çocuğunuzu hayvanlarla etkileşim içinde olabileceği bir evcil hayvan çiftliğine götürünüz. 'Kuzuya dokunduğunda nasıl hissediyorsun?' veya 'Maymunların sesi çok mu az mı?' veya 'Atın kokusu neye benziyor?' gibi sorular sorarak çocuğunuzu tüm duyularını kullanmaya teşvik ediniz. Gerçek hayatta gördüğü ile kitapta gördüğü hayvanlar arasında bir bağlantı ve çağrışım kurmaya çalışması çocuğunuzun zihinsel gelişimine yardımcı olur. Hatta konuşma ve anlama becerilerine de faydalı olur.

Grow a mini-garden

2. Küçük bir bahçe yetiştiriniz

Çocuğunuza küçük bir bahçe ile doğa ve onun mükemmel özellikleri ve kokuları hakkında her şeyi öğretiniz. Bu sizin ve çocuğunuzun, toprağı kazarak ve doğa şartlarını tecrübe ederek, açık havada olmanız için mükemmel bir nedendir. Fasulye filizlerinden işe başlayınız. Bunların yetiştirilmeleri kolaydır ve çocuğunuz değişiklikleri hemen görebilir. Dahası,çocuğunuzun bir bitki yetiştirmesi, etki ve tepki konularını öğretmesi bakımından (örneğin; su verilmezse bitkinin ölmesi) çocuğunuzun zihinsel gelişimine faydalı olacaktır, aynı zamanda bitkilere bakmayı öğrenmesi duygusal sağlığına da iyi gelecektir. Gelişen bir bitki çocuğunuzun kendine olan güvenini pekiştirir ve ona büyük başarı hissi verir.

stage a play

3. Tiyatro yapınız

Kostümlü oyunları oynamak çocuğunuzun çeşitli yönlerden öğrenmesine faydalı olur. Nasıl? Çocuğunuz bir kostümü üzerine giyerken, üniformasının düğmelerini iliklemeye veya pelerinini bağlamaya çalışarak ince motor becerilerini geliştirir. Oyuncak taşıtını iterken veya futbol oyuncusu gibi koşarken de fiziksel gücünü geliştirir. Bütün bunlar yeterli gelmezse başka çocuklarla birlikte oynayarak ve etkileşimde bulunarak takım halinde çalışmayı öğrenir. Kostümlü oyun oynamak çocuğunuzu ayrıca yüksek seviyede düşünmeye yönlendirecektir çünkü kendi kendine yeni durumlar yaratmadan önce gördüklerini hatırlamaya ve canlandırmaya uğraşacaktır.

Cook dinner

4. Yemek pişiriniz

Çocuğunuzla yemek pişirmek onun basit bilişsel becerilerini geliştirmek için mükemmel bir yöntemdir. Malzeme oranlarını tam olarak bulmak, ona saymayı, kesirleri ve ölçmeyi öğretir. Çocuğunuzla birlikte bir yemek tarifi okumak, harfleri rakamlardan ayırt etmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzu neler gördüğünü, tattığını ve hissettiğini tarif etmeye teşvik ediniz, böylece kelime hazinesinin gelişmesine ön ayak olursunuz. Dahası karıştırma, dökme, silme, koparma ve yırtma hareketleri onun ince motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Dolayısıyla mutfak tezgâhının arkasında durabildiği andan itibaren çocuğunuzu mutfağa sokunuz.

Play in a band

5. Bir grupta müzik yapınız

Müzik çocuklara doğal ve kolay gelir. Biraz müzik çaldığınızda büyük bir olasılıkla çocuğunuzu müzikle birlikte dans ettiğini görürsünüz. Müziğin çocuğun ruh haline güçlü bir etkisi olabilir ve öğrenmeyi kolay ve eğlenceli kılar.

Tempo ve ritmi anlamakla çocuğunuz, koordinasyon ve motor becerilerini kullanarak bilişsel becerilerini de geliştirir çünkü bir enstrüman çalmayı öğrenmek genellikle el, kol veya ayak hareketleri gerektirir.

Bu nedenle çocuğunuzu en sevdiği şarkıya çalgısıyla eşlik etmesi için teşvik ediniz veya daha da güzeli, kendisiyle birlikte çalınız ve öğrenmeyi birlikte deneyimleyiniz.