Ana içeriğe atla
830x490-Slideshow-StrongEnough-00_Cover.jpg

Çocuğunuzun her deneyim için yeterince güçlü olmasına yardımcı olacak 9 yöntem

Çocuklar kendiliğinden meraklıdır. Bir ebeveyn olarak onların fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak daha güçlü bir şekilde büyümelerine yardımcı olabilirsiniz, böylece etraflarındaki dünyayı keşfetmek ve deneyimlemek için daha donanımlı olacaklardır.

PlaytimeIsExerciseTime

1. Oyun zamanı egzersiz zamanıdır

Oyun zamanı büyüyen bir çocuk için temel bir gereksinimdir. Bunun sebebi fiziksel aktivitelere katıldıkları her zaman kaslarını kullanıp güçlendirmeleridir. Bu nedenle, çocuğunuzu temiz hava almak için dışarıya çıkmaya ve ip atlamak ve bisiklet sürmek vs. gibi eğlenceli aktivitelerle meşgul olmaya teşvik ediniz.

ReduceScreentime

2. Ekran başında geçirdiği zamanı azaltınız ve daha fazla oyun zamanı ekleyiniz

Çocuğunuzu tablet, bilgisayar veya başka tür elde tutulan cihazlarla zaman geçirmekle ödüllendirilmek yerine, neden onu daha aktif olabileceği oyun zamanıyla ödüllendirmiyorsunuz? Bu şekilde onların hareketsiz geçirdiği zamanı azaltabilir ve onları değişik türlerde fiziksel aktivitelere katılarak daha hareketli olmaya teşvik edersiniz.

MoreFunToDoItTogether

3. Birlikte aktiviteler yapmak daha eğlencelidir

Herkesin birlikte katılabileceği aktiviteler düzenleyerek aileye ayrılan zamanı eğlenceye dönüştürünüz. İster tenis ister doğa yürüyüşü olsun, bu gibi aktiviteler çocuğunuzun sadece kaslarını ve kemiklerini güçlendirmekle kalmaz, kalp ve genel sağlığı için de yarar sağlar. En iyi yanı? Çocuğunuzla eşsiz bir bağ kurmak için ideal bir zaman olmasıdır.

TeachYourChildToFindSolutions

4. Çocuğunuza çözüm üretmeyi öğretiniz

Çocuğunuzun çelişkili ve olumsuz duygular deneyimleyeceği bir zaman gelecektir. Duygularını ifade etmesine olanak tanıyınız, ama aynı zamanda ona nasıl yapıcı olabileceğini ve çözüm üretebileceğini de öğretiniz. Böylece çocuğunuza sadece duygularını idare etmeyi öğretmekle kalmaz, ayrıca karşısına çıkabilecek zorlukların üstesinden gelebilecek şekilde zihinsel olarak güçlü olmayı da öğretirsiniz.

RecogniseChildsPerspective

5. Çocuğunuzun bakış açısını anlayınız ve pozitif duyguları ortaya çıkartınız

Çocuğunuz zaman zaman üzülebilir. Onun neler geçirdiğini anlamaya çalışınız. Çocuğunuzla empati kurarak, onun deneyimleri ve duygularını etkileyen etkenler hakkında derinlemesine düşünmesine yardımcı olursunuz. Böylece çocuğunuz sizin sözünüzü yerine getirmek zorunda olsa da, sizin onun bakış açısını onayladığınızı ve kendi görüşlerini üretmekte hak sahibi olduğunu bilir. Ayrıca kendileriyle kurulan empatiyi tecrübe ederek empati yeteneklerini geliştirebilir.

MistakesAreOk

6. Hata yapılabilir; gerçekten!

Çocuğunuz büyümektedir ve hata yapması kaçınılmazdır. Hataların kabul edilmekle kalmadığını aynı zamanda hata yapılmasının beklendiğini bilmesini sağlayınız. Onlara halen sevildikleri ve normal karşılandıkları konusunda güvence veriniz ve hataların aslında öğrenmek için fırsatlar olduğunu öğretiniz. Bu şekilde çocuğunuzun güçlüklere karşı daha dirençli ve hayatın zorluklarıyla yüzleşmeye hazır bir şekilde büyümesini sağlarsınız.

TeachYourChildGratitude

7. Çocuğunuza minnet göstermeyi öğretiniz

Çocuğunuzun isteklerine boyun eğmek kolaydır ancak sürekli fazlasını istemek yerine sahip olduklarından dolayı ona minnet duymayı öğretmek de iyi bir fikir olabilir. Her durumda bir hayır olduğunu kendisine gösteriniz. Bunu yaparak çocuğunuza ruhsal dayanıklılık katabilirsiniz ve başarılı olma ihtimalinin düşük olduğu zamanlarda bile yola devam etmelerini sağlarsınız.

DevelopChildsCompassion

8. Çocuğunuzun merhametini geliştiriniz

Çok küçük yaştan itibaren bile çocuğunuzun başkalarına yardım etmek için motive olduğunu fark edeceksiniz. Onların gıda dağıtımı veya bağış için yürüyüşler gibi hayır işlerine dahil olmalarını sağlayınız çünkü bu tip katılımlar onların sorumluluk, merhamet duygularını ve toplumsal bilinçlerini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

HelpYourChildFaceTheirFears

9. Çocuğunuzun korkularıyla yüzleşmesine yardımcı olunuz

Büyürken çocuğunuzun bazı şeylerden korkması normaldir. Bu tip zamanlar, çocuğunuzun korkularını cesaretle karşılaması için ona yardım edebileceğiniz doğru anlardır, çünkü bu sayede duygusal olarak daha güçlü büyümeleri sağlanabilir. Örneğin, çocuğunuz karanlık korkusunu başarıyla yenebilirse, kendine daha çok güvenecek ve bir sonraki zorluklara göğüs germeyi daha fazla isteyecektir.