Ana içeriğe atla
830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion-00_Cover(1)

Çocuğunuzun sindirim sistemini geliştirmek için 8 ipucu

Sağlıksız yemek alışkanlıkları çocuğunuzun sindirim sisteminde sorun yaratabilir. Bunları beslenme ve yaşam tarzındaki çabuk uyarlamalarla giderebiliriz.

830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion-01_MoreFibrePlease

1. Lütfen daha fazla lifli yiyecek!

Tahıllar, meyve ve sebzeler gibi lif oranı yüksek besinler kişinin sindirim sisteminde mucizeler yaratabilir. Bir ila üç yaş arasındaki miniklerin günde 19 gr lifli yiyecek tüketmelerine gayret gösterilmelidir, dolayısıyla bu yaştaki çocuklara bolca elma, ahududu ve tam tahıl ekmeği yediriniz.

830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion-02_Exercise

2. Spor

Egzersiz yapmak sadece çocuğunuzun genel sağlığına iyi gelmekle kalmaz aynı zamanda sindirim sağlığı için de büyük önem taşır. İdmanları hafif ve eğlenceli tutunuz ancak çocuğunuzun aktif kalmasına dikkat ediniz – bu durum besinlerin çocuğunuzun gastrointestinal kanalı boyunca hareketini destekleyecek ve sindirime yardımcı olacaktır.

830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion-03_KeepHydrating

3. Sıvı vermeye devam edin

Özellikle tropik iklimlerde çocuklar daha fazla terlemeye ve vücut sıvılarını kaybetmeye eğilimlidirler, bu gibi durumlarda sıvı alımı her şeyin saat gibi işlemesi için asli önem taşır. Çocuğunuzun bol su içmesi için bardağındaki suyuna limon veya dutsu taze meyveler katıp daha cazip hale getirin.

830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion-04_MoreMealsSmallerPortions

4. Daha fazla öğün, daha küçük porsiyonlar

Başka bir ipucu da güne dağılmış olarak daha sık, daha küçük öğünler yemektir. Böylece çocuğunuzun şişkinlikten dolayı rahatsızlık hissetme ve büyük porsiyon yemeklerle sindirim sistemine fazla yükleme yapma ihtimalleri azalacaktır.

830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion-05_DoNotOvereat

5. Tıka basa yedirmeyin

Çocuğunuzun yemek alışkanlıklarını denetleyiniz ve bunların sonucu olarak onun çok hızlı veya çok miktarda yemediğinden emin olunuz. Dışarıda yemek yenildiğinde çocuğa yemeğini servis tabağında bölüştürerek veriniz, böylece çocuğunuz sindirim sistemini zorlayacak boyutta aşırı büyük porsiyonlar tüketme alışkanlığı kazanmayacaktır.

830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion-06_LoadUpOnEnzymes

6. Enzimlere yüklenin

Vücudumuz besinleri ayrıştırmak için enzim üretmektedir. Bu enzimler ayrıca tükürüğümüzde de bulunur, bu sebeple çocuğunuzu daima yediklerini enzimlerle doldurmak için iyice çiğnemesi için teşvik etmelisiniz. Ayrıca papaya, mango, bal ve ananas gibi besinler de diğer doğal yoldan enzim alma seçenekleridir.

830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion-07_FoodToAvoid

7. Kaçınılması gereken gıdalar

Hazır konserve gıdalar veya şekerli atıştırmalıklar gibi işlem görmüş gıdalar, genellikle besleyici madde, lif ve enzimlerden yoksundur. Bu tip gıdalar düzenli olarak tüketildiklerinde kabızlık ve kötü beslenmeye neden olan trans-yağ ve başka katkı maddeleriyle doludur. Bunların yerine çocuğunuzun bolca meyve ve sebze tüketmesine çaba gösteriniz– böylece sindirim sistemi size minnettar olacaktır.