Ana içeriğe atla
Önemli bildirim!
Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en iyi beslenme yöntemidir. Altı ay boyunca sadece emzirme, bebekleri beslemenin en ideal yoludur. Altı ayın ardından bebekler takviye gıda almaya başlamalı ancak iki yıl veya daha uzun süreyle anne sütü emmeye devam etmelidir. Annenin iyi beslenmesi, anne sütünün yeterli miktarda ve kalitede olmaya devam etmesine yardımcı olur. Gereksiz yere kısmen veya tamamen biberona ya da diğer takviye gıdalara ve içeceklere geçilmesi, emzirme üzerinde geri dönüşü olmayan olumsuz bir etkiye neden olabilir. Anne sütünün ikamelerini kullanmaya karar vermeden önce veya emzirmekte güçlük yaşıyorsanız doktorunuza danışın ve sosyal ve finansal sonuçları göz önünde bulundurun. Yanlış veya gereksiz kullanım sağlık tehdidine neden olabileceği için anne sütü ikameleri veya diğer takviye gıdalar ve içeceklerin kullanım, hazırlama ve saklama talimatlarını dikkatlice uygulayın.
VN_articles_thumb_rolesandfunctions

Çocuklarda sindirim sistemi sağlığını güçlendirmek

Sağlam bir sindirim sistemi, sindirim sisteminin sağlıklı olması anlamına gelir ve çocukluktan başlamalıdır. Çocuğunuzun sindirim sistemini güçlendirmenin pek çok yolu vardır. Bunların arasında çok su içmek, fiziksel hareketlerini arttırmak, bol lifli bir diyet uygulamak, çok yağlı besinleri sınırlandırmak vs. gibi çareler bulunmaktadır.

Sağlam bir sindirim sisteminin etkileri

Çocuğunuzun sindirim sistemi sağlıklı olduğunda, görülebilir etkileri şöyledir:

Sindirim sisteminin normal çalışır

İyi ve sağlıklı bir iştahı vardır

Hazımsızlık, kusma, ishal, kabızlık, mide gazı veya huysuzluk belirtileri göstermez. 
 

Yaşına uygun yeme, içme ve tuvalete çıkma alışkanlıkları sergiler.

Yaşına uygun fiziksel ve psikolojik gelişim sergiler.

Kötü sindirim sağlığının etkileri

Diğer taraftan kötü sindirim sağlığının da çeşitli etkileri vardır. Bu etkiler çoğunlukla, çocuğunuzun yaşadığı çeşitli sindirim rahatsızlıkları aracılığıyla anlaşılır. Sonuç olarak tüm bunlar anne-baba veya bakıcılarda fazladan stres yaratabilir. Sindirim sistemi sağlığı iyi olmayan çocuklarda gözle görülen etkiler şunlardır:

Çocuk için

Kolaylıkla canı sıkılır ve oyunlara karşı ilgisini çabuk kaybeder.

Kötü beslenmeye varacak ölçüde iştahında azalma olur.

Daha küçük çocuklarda bu durum, kendilerini huzursuz hissetmelerine neden olabilir ve buna bağlı olarak da gece gündüz sürekli ağlayabilirler.

Daha büyük yaştaki çocuklarda ise rahatsızlıkları yaşam kalitelerini, öğrenme aktivitelerini ve çevreyle etkileşimlerini olumsuz etkileyebilir.

Ailede ise, anne-baba veya bakıcılarda bu durumun uzun süreli etkileri görülebilir zira çocuklarının sindirim sağlığı bozukluğu aşagıdakilere yol açabilir,

Aile için

Çocukları için duydukları endişeden dolayı yaşamlarını ve işlerini etkileyebilir.

Bir çözüm buluncaya kadar üzerlerindeki stres ve baskıyı artırır.

Çocuklarda kesin teşhis koyulması ve akabinde etkili bir tedavi bulunması için çok zaman ve para gerektirir.