Ana içeriğe atla
Önemli bildirim!
Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en iyi beslenme yöntemidir. Altı ay boyunca sadece emzirme, bebekleri beslemenin en ideal yoludur. Altı ayın ardından bebekler takviye gıda almaya başlamalı ancak iki yıl veya daha uzun süreyle anne sütü emmeye devam etmelidir. Annenin iyi beslenmesi, anne sütünün yeterli miktarda ve kalitede olmaya devam etmesine yardımcı olur. Gereksiz yere kısmen veya tamamen biberona ya da diğer takviye gıdalara ve içeceklere geçilmesi, emzirme üzerinde geri dönüşü olmayan olumsuz bir etkiye neden olabilir. Anne sütünün ikamelerini kullanmaya karar vermeden önce veya emzirmekte güçlük yaşıyorsanız doktorunuza danışın ve sosyal ve finansal sonuçları göz önünde bulundurun. Yanlış veya gereksiz kullanım sağlık tehdidine neden olabileceği için anne sütü ikameleri veya diğer takviye gıdalar ve içeceklerin kullanım, hazırlama ve saklama talimatlarını dikkatlice uygulayın.
trim3

Hamileliğiniz – Trimester 3

Bebeğiniz 9 aylıkken yaklaşık 46cm boyunda ve 2,5kg ağırlığında olmalıdır.

Bebeğiniz artık çoğu vücut hareketini kontrol edebilmekte, siz de onun pek çok hareketini, hatta hıçkırıklarından ortaya çıkan titreşimleri dahi hissedebilmektesiniz. Organ sistemi de artık tamamen gelişmiştir.
 
Bebeğiniz artık gözlerini kırpabilir. Kirpikleri uzamıştır, hatta şaçları tamamen çıkmış bile olabilir. Ayak ve el parmaklarında tırnaklar oluşmuştur.
 
Varislere dikkat ediniz
Bacak krampları yaşıyorsanız veya varisiniz varsa (büyümüş ve şişmiş damar) çok uzun bir müddet ayakta kalmayınız. Varisli damarın patlaması yoğun bir kanamaya neden olur. Varisten etkilenmiş bölgeleri korumak için sıkı giysiler veya dizin üzerine çıkan sıkı çoraplar giyebilir, ayrıca yatarken ayaklarınızı hafifçe yükseltmek için bacaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz.
 
Bebeğinizle bağ kurunuz
Bu evrede bebeğinizin işitme duyusu gelişmiş olduğu için artık ona konuşmaya veya şarkı söylemeye başlayabilirsiniz. Artık bebeğinizin hareketlerini takip edebilir, onu hissedebilmek için yatağınızda uzanırken karnınızı okşamayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde bir iletişim sadece ikinizin arasında oluşacak çok güzel bir ilişkinin başlangıcı olabilir.
 
Kolostromu (ilk sütü) doğum öncesinde sağınız
Hamileliğinizin 33. haftasından başlayarak meme angorjmanı, süt kanallarının tıkanması, sütün yeterli gelmemesi veya meme uçlarının çatlaması gibi sorunları önlemek için ilk sütünüzü sağmalısınız. Ancak rahim kramplarının başlaması durumunda , sağma işlemini durdurmalı ya da ertelemelisiniz. Tereddüt halinde hemen doktorunuza danışmalısınız.
 
Ciltte oluşan çatlak izlerini gideriniz
Karnınız büyüdükçe göğüs, kalça ve basenlerde çatlak izleri ortaya çıkabilir. Ani bir kilo artışı yaşamazsanız çatlakların oluşma olasılığı az olur. Banyo yaptıktan sonra karın bölgenizi biraz nemlendirici veya losyon ile masaj yaparak nemlendirmek yeterli olacaktır.