Ana içeriğe atla
babymoon

İkinci trimesterde doğum öncesi tatili için tavsiyeler

Hamileliğinizin bu aşamasında büyük ihtimalle vücudunuzda ilk trimester boyunca oluşan değişikliklere alıştınız ve artık kendinizi şımartma zamanı geldi. Dolayısıyla biraz rahat bir dönem geçirmek için güzel bir seyahate çıkın. Kendinize zaman ayırmak size huzurlu ve normal bir yaşam duygusunu yeniden yaşatacağı için en az diğer konular kadar önemlidir.

Doğum öncesi bu tatilin sorunsuz geçmesini sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır, örneğin geziye çıkmanın en iyi zamanı, ne kadar uzağa gidileceği, gidilecek yerin tercihi ve daha pek çok şey! 

Tatilin zamanlamasını doğru planlayınız 
İkinci trimester bu tip bir tatil için en doğru zaman olabilir. Bu dönemde karnınız henüz fazla büyümemiştir, fiziksel ve ruhsal sağlığınız daha iyi durumdadır, dolayısıyla keyifli bir gezi olacaktır.

Uzak yerlerden ve sizi bitkin düşürecek etkinliklerden kaçınınız
Maceracı ruhunuzu kontrol altına alınız ve dağlı, engebeli ve egzotik yerleri keşfetme dürtünüzü frenleyiniz. Bunun yerine sizi fiziksel olarak yormayacak yerlerde karar kılınız. 

Huzurlu ve dinlendirici bir istikamet seçiniz
Doğum öncesi tatil rahatlamak için fevkalade bir zamandır. Sahil veya yayla gibi pek kalabalık olmayan yerler sakinleşmek ve rahatlamak için ideal olabilir. 

Kendinizi yolculuğa hazırlayınız
Gidilecek yere nasıl ulaşacağınıza karar verdiniz mi? Hangi ulaşım şeklini seçerseniz seçin anne ve baba adayları iyice hazırlıklı olmalıdır. Aşağıda göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç tavsiye bulunmaktadır:
 

 • Tren yolculuğuna karar verirseniz:
  • Yolculuk boyunca koltuğunuzun rahat olduğundan emin olunuz. Mümkünse daha konforlu ve büyük koltuk imkanı sağlayacak birinci sınıf bilet alınız.
  • Erişimi kolay olması açısından koltuğunuzun tuvalete yakın olduğundan emin olunuz.
  • Ağır şeyler taşımayınız. Bagaj veya büyük eşyaları baba adayına bırakınız veya bunları taşıtmak için birinden yardım alınız.
  • Uzun yolculuklar için bir yastık veya battaniye hazır bulundurun ki trende rahat dinlenebilesiniz.
  • Trende uzun oturmaktan dolayı oluşabilecek kan pıhtılaşmasını önlemek için saatte bir yerinizden kalkınız ve biraz yürüyünüz.
  • Yanınızda dilimlenmiş meyve ve sebze gibi kendi atıştırmalıklarınızı ve bol miktarda su getiriniz.
    
 • Uçakla seyahat ediyorsanız:
  • Bilet almadan önce havayolu şirketinin yönetmeliğini inceleyiniz. Her havayolu şirketinin hamile yolcularla ilgili farklı kuralları vardır.
  • Rahat bir şekilde hareket etmenize olanak tanıyacak bol ve rahat giysiler giyiniz.
  • Uçuş sırasında mide bulantısı hissetmeniz durumunda kullanmak üzere fazladan birkaç plastik poşet hazır bulundurunuz.
  • Uçaktaki yemekleri sevmeme ihtimalini düşünerek dilimlenmiş meyve ve sebze gibi kendi atıştırmalıklarınızı beraberinizde getiriniz.
  • Havaalanında güvenlik tarama cihazından geçmeniz gerektiğinde endişelenmeyiniz. Bu cihaz röntgen ışınları kullanmaz ve çocuğunuz için güvenlidir.
  • Tuvalete yakın bir koltuk seçiniz.
  • Kramp ve kan pıhtılarını önlemek için her 15 dakikada bir el ve bacaklarınızı hareket ettiriniz (ayak bilekleri, el bilekleri ve parmaklarınızı döndürerek).
    
 • Karayolu yolculuğu yapmayı tercih ederseniz:
  • Mümkünse yolculuk boyunca aracı eşiniz kullansın. Aracı kullanmanız gerekliliği halinde direksiyon ile karnınızın arasındaki mesafenin en az 25 santim olmasına dikkat ediniz.
  • Emniyet kemerinizi doğru bir şekilde, yani omzunuzdan gelen kemeri karnınızın altından geçirerek yana doğru gelecek şekilde yerleştiriniz. Kemerin diğer alt kısmı ise karnınızın altından kalçaya doğru sabitlenmesi gerekir. Kemerinizi karnınızın tam üstünden geçirmemeye dikkat ediniz yoksa ani sarsıntılar size ve çocuğunuza zarar verebilir.
  • Her 2 saatte bir mola veriniz ve kramp ve kan pıhtılarını önlemek için kaslarınızı gerdiriniz.
  • En rahat pozisyonda oturunuz (mümkünse bacaklarınızı uzatınız) ve belinize destek olması ve yaslanmanız için bir yastığı yanınızda bulundurunuz.
    

Gideceğiniz yerin klinikleri veya hastaneleri hakkında bilgi edininiz
Yola çıkmadan önce gideceğiniz yere en yakın klinik ve hastanelerin telefon numaralarını ve adreslerini not ediniz. Böylece tatil sırasında herhangi bir acil durum için hazırlıklı olursunuz.

Tatil planınızı kadın doğum uzmanınızla görüşünüz
Doğru yere ve zamana karar verdikten sonra tatil sırasında nelerden kaçınmanız ve neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi edinmek için jinekoloğunuza danışınız. Hastaneye gitme ihtimalini göz önünde bulundurarak tıbbi kayıtlarınızın bir kopyasını beraberinizde taşıyınız.

Karnınızı göstermekten çekinmeyiniz!
Otele kayıt işlemi sırasında karnınızı göstermekten çekinmeyiniz. Belli olmaz – otel hamile bayanlara özel hizmetler ve programlar sunuyor olabilir! Ve tabii ki güzel manzaralı yerleri fotoğraflamayı ve bir albümde toplamayı ihmal etmeyiniz. Bebekli karnınızın güzel fotoğraflarını yakaladığınızdan da emin olunuz. Ne de olsa o da bu gezide fotoğraflayacağınız görmeye değer yerler kadar önemlidir!