Ana içeriğe atla
VN_articles_thumb_diarrhoea

İshal hakkında: belirtileri, nedenleri ve tedavileri

İshal sık tekrarlayan bir şekilde sıvı dışkılama durumudur. Çoğu bebeğin ve küçük çocuğun büyük tuvaleti zaman zaman sulu veya yumuşak olur, ve ortalama olarak bebekler yılda en az iki veya üç kez ishal olurlar. İshal iki tip olarak sınıflandırılabilir – persistan (14 günden daha uzun sürer), veya akut (Yedi günden uzun sürer).

Bebekler yılda ortalama olarak 2 veya 3 kez ishal olurlar

Kalıcı ishal
14 günden uzun sürer

Akut ishal
7 günden uzun sürer

İshalin belirtileri

İshal aniden oluşabilir ve özellikle küçük çocuklarda veya bebeklerde ortaya çıktığında zamanında müdahale edilmesi gerekir. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler olduğunda onun ishal olduğunu düşünüp ona göre tedbir almanız doğru olur:

Günde 10 ila 15 kez büyük tuvalete çıkması

Sulu, sıvı veya sümüksü kıvamda dışkı

1 ila 3 gün süren kusma

Ateş, dudaklarda kızarıklık, nefes darlığı ve derin nefes alma

İştahsızlık

Çocuklarda neden ishal oluşur

Bebeklerin ve yaşı küçük çocukların bünyesi daha hassas olduğu için ishale daha yatkın olurlar. Çocukların bağışıklık sistemi ancak bir kaç yıl içinde enfeksiyonlara karşı direnç kazanır, bu nedenle ishal sık görülen bir durumdur. Çocuğunuzun ishal olmasının diğer birkaç nedeni şunlardır:

Bağışıklığın zayıf olması

Ellerin yıkanmaması veya besin hijyenine dikkat edilmemesi

Hijyenik olmayan biberonla beslenme veya hatalı ek beslenme

Mevsimsel ishal

Bazı mikrobesinlerde eksiklik

İshalin tedavileri

Çocuğunuz normal davranıyorsa, yeterince yemek yiyor ve içiyorsa hafif bir ishal vakası endişelenmek için bir sebep değildir. Çoğu ishal vakası birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bu süre içinde en büyük öncelik çocuğunuzun sürekli olarak hidrate edilmesidir. Ancak bu şekilde kaybolan vücut sıvılarının yerine yeterli sıvı alımı gerçekleşir.

Bol miktarda kaynatılmış ve soğutulmuş su içiriniz

Katı dışkı görülünceye ve büyük tuvalete çıkış günde 3 kereden daha az oluncaya kadar sıvı vermeye devam ediniz

İshal için ne zaman yardıma başvurulur

Bebeğiniz henüz altı ayı bitirmemişse veya uzun süreli kalıcı ishal oluyorsa durumuna uygun tedavi edilmesini sağlamak üzere tıbbi görüş alınması daha güvenlidir. Evde hazırlanan ilaçlarla yapılan tedavilerin faydasını göremiyorsanız veya çocuğunuzun durumu kötüye gidiyorsa, bu tedavilere devam etmekten kaçınınız. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden herhangi birisi görüldüğünde onu mümkün olabildiğince çabuk doktora götürünüz:

tekrarlanması

Dışkıda kan bulunması

Ateş, bitkinlik, içine çökmüş veya kuru gözler

Aşırı susuzluk

İştahta azalma veya yemek yemeyi reddetme

Tekrarlayan kusma

Uzun süren ishal ve ölüm

Doğumdan iki yaşına kadar, bebeklerin ve yaşı küçük çocukların ishale en hassas oldukları dönemdir. Çocuklarda sık sık görülüyor olmasına rağmen yine de ölümcül olabilir. Ciddi veya uzun süreli ishal vakalarından kaynaklı ölümlerin €’i hayatın ilk iki yılında meydana gelir. Çocuğunuzda ciddi bir ishal vakası meydana gelmesi halinde dehidrasyonu ve elektrolit kaybını önlemek için çaba sarf ediniz ve durumunda iyileşme olmazsa doktordan yardım isteyiniz.