Ana içeriğe atla
Önemli bildirim!
Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en iyi beslenme yöntemidir. Altı ay boyunca sadece emzirme, bebekleri beslemenin en ideal yoludur. Altı ayın ardından bebekler takviye gıda almaya başlamalı ancak iki yıl veya daha uzun süreyle anne sütü emmeye devam etmelidir. Annenin iyi beslenmesi, anne sütünün yeterli miktarda ve kalitede olmaya devam etmesine yardımcı olur. Gereksiz yere kısmen veya tamamen biberona ya da diğer takviye gıdalara ve içeceklere geçilmesi, emzirme üzerinde geri dönüşü olmayan olumsuz bir etkiye neden olabilir. Anne sütünün ikamelerini kullanmaya karar vermeden önce veya emzirmekte güçlük yaşıyorsanız doktorunuza danışın ve sosyal ve finansal sonuçları göz önünde bulundurun. Yanlış veya gereksiz kullanım sağlık tehdidine neden olabileceği için anne sütü ikameleri veya diğer takviye gıdalar ve içeceklerin kullanım, hazırlama ve saklama talimatlarını dikkatlice uygulayın.
VN_articles_thumb_rolesandfunctions

Sindirim sisteminin rolleri ve işlevleri

İnsanların sindirim sistemi bir yandan atık maddeleri vücuttan atarken aynı zamanda yiyecekleri parçalayarak vücut tarafından emilmek üzere temel besin maddelerine dönüştürmeye yarayan bir takım organlardan oluşmuştur.

Sindirim sistemimizin normal işlemesi kendi iyiliğimiz ve sağlığımız için çok önemlidir, zira kötü sindirim, besinlerin parçalanmasını ve metabolizmamızı etkileyebilir. Bu durum da beslenme ve atık yönetimi işlevlerinin etkilenmesine sebep olur.

Sindirim sistemimizin birçok rolü vardır. Bu roller:

Sindirim sistemimizin rolleri

Vücudu dış ortama bağlayan bir geçittir

Vücudun aktiviteleri ve gelişimi için gıda ve su kaynağıdır

Sinir sisteminin gelişimi ile yakından bağlantılıdır ve gelişimini doğrudan etkiler

Vücudun en çok lenfosite sahip en büyük immun organı olup, vücudu hastalıklara yol açan dış etkenlere karşı koruyan bir bariyer görevindedir.